Rohelise kooli tegemised 2018/19 õppeaastal

Rohelise kooli tegemised Laekvere koolis 2018/19 õppeaastal:

19.12.2018 Loeng jäätmetest - Lahemaa Rahvuspargi Keskusest keskkonnaspetsialistid rääkimas ja selgitamas jäätmete teemat Enri Uusna ja Kerli Kõue. Tutvustati erinevaid jäätmeid ja õpetati neid sorteerima ning anti edsai arusaam, et jäätmed on tihti kasutuskõlblik materjal.

24.09 loodusainete õpetaja Pille Lumiste osales Rohelise Kooli seminaril, kus tutvustati programmi ja tegemisi.

24.09 2. klass korraldas sügise sünnipäeval nunnunäituse.

1.10 õp Pille Lumiste jagas seminaril Rohelise Kooli kohta kuuldut töötajatele. Ühiselt otsustati, et ühineme Rohelise Kooli programmiga.

3.10 külastasid 6.-7. kl õpilased KIK toetusel Tallinna Loodusmuuseumi, läbides õppeprogrammi ,,Kivimid ja mineraalid". Said teadmisi maavarade ja nende kasutamise ning säästlikkuse kohta. Tutvusid muuseumi väljapanekutega- Eesti metsa-, soode ja geoloogiaga, Eestimaa teke looga.

4.10 kooli sünnipäeva raames toimus Tõrujooks. Laekvere koolimaja sümboliks on tammetõru-Tark Tõru Tõnu. Viibides värskes õhus tutvusime sügise tunnustega ja otsides aastaajale sobivaid märke.

8.10 toimus I Rohelise Kooli töökoosolek, kus osalesid koolimaja personal. Otsustati moodustada töörühm, kuhu kuuluvad õpilased alates 4.klassist, õpetajate, lastevanemate, juhtkonna esindajad. Valiti selle õppeaasta peateemadeks- jäätmed, elurikkus ja toit ja otsustati osaleda projektis Suur Taimejaht.

8.10 pandi üles helkuripuu Eesti100 raames, kuhu kõik said tuua üleliigseid helkureid, mida vajadusel saavad kasutada need, kel hetkel elupäästja puudub

10.10 4.-5. klass külastasid KIK toetusel Tallinna Loodusmuuseumi, kus läbiti ,,Mikroskoobitund- erinevate rakkude vaatlemine". Saadi uusi teadmisi erinevatest rakkudest - amööb, viburloom, kingloom ja sibul. Külastati ka muuseumi püsinäitusi - geoloogia-, metsa- ja soodesaali, mis jutustasid põnevaid lugusid Eestimaa loodusest.

1.-3. klass külastasid KIK toetusel Tartu Loodusmuuseumi, kus läbisid programmi ,,Hülge elu Läänemeres" ja tutvusid muuseumi püsinäitusega.

8.-9. klass olid oma loodushariduse teadmisi kinnistanud KIK toetusel 27. 09 Tallinna Loodusmuuseumis ,,Mikroskoobitund- loomsed rakkud ja koed", kus nad uurisid side-, lihas-, närvi- ja kattekude ja külastasid muuseumi püsinäitust.

9.10 loeng kiusamisest ,, Läbi kogemuste tolerantseks"

12.10 1.-3 klass läbisid programmi RMK metsakoolis ,,Roela mets ja puu". Tutvusid erinevate puuliikidega ja õppisid tundma nende lehti ja vilju. Said teada erinevate puude kasvukohadest.

13.10 2.klassi preemiasõit Metsaviktoriini eduka sooritamise eest Aegviidu Looduskeskusesse

31.10 sai kokku Rohelise Kooli töörühm, kuhu kuulusid õpilaste poolt valitud ja lastevanemate-õpetajate- juhtkonna esindajad. Kinnitati teemad, koostati keskkonna ülevaatuse küsimustik, arutleti tegevuskava, Suure Taimejahi läbiviimist. 

5.-9.11 viisid algklassiõpilased läbi Suure Taimejahi küsitluse, millest tehti kokkuvõte ja edastati tulemused.

6.11 6.-9.klass osalesid loengus ,,Turvaline internet" Diana Poudeliga, kus saadi teada internetis valitsevatest ohtudest, mis seonduvad juba globaalse kodakondsusega.

9.11 viidi läbi pereõhtu, kus tutvustati lastevanematele Rohelise Kooli programmi. Õhtu käigus meisterdasid lapsed koos lastevanematega linnupesakaste, helkureid, tutvuti mardikombeid ja joonistati puusöega ,,marte" ning valmistasid tervisliku õhtusöögi ürituse lõpetuseks.

Novembris alustasid algklassiõpilased Laekvere kooli ja selle ümbruse maketi valmistamist ning hakkasime koguma WC-paberirulle jõulukaunistuste valmistamiseks

21.11- 2.12 viidi läbi keskkonnaülevaatuse küsimustik e-päeviku vahendusel, et kokku hoida paberit ja vähendada jäätmete teket

22.11 toimus loeng ,, Ei kiusamisele" Margus Vaheri esinemisega, vähendada üksteise kiusamist ja mõista globaalset kodakondsust

26.11 osalesid Rohelise kooli seminaril ,,Ressursisäästlik majandamine. Keskkonnaülevaatuse korraldamine" õpetajad Pille Lumiste ja Rita Pärn

28.11 Rohelise Kooli töökoosolek, kus arutleti ja pandi paika tegevusi seonduvalt valitud peateemadega ja õp Pille Lumiste tutvustas seminaril kuuldut

Detsembrist alates kooliaasta lõpuni toimub viktoriinisari, mille läbivaks teemaks on keskkond ja loodus. Viktoriini viivad läbi õpilased, kes koostavad ka küsimused.

3.12 meisterdasid 4.-5.kl poisid tööõpetuse tundides linnusöögimaju, mis riputati üles ja alustati lindude talvist toitmist. Algklassiõpilased alustasid enda valmistatud linnusöögimajadesse toidu panekuga juba varem.

5.-7.12 valmistasid kogu kooli õpilased kuuse- ja uksekaunistusi WC- paberirullidest. Töö käigus mõistsid õpilased taaskasutuse tähtsust ja võimalusi ning jäätmete vähendamise vajalikkust

10.12 kaunistati koolimaja jõulukuusk imeilusate, omavalmistatud ehetega ja iga klassi uksele paigutati samas tehnikas valminud jõulupärg

14.12 osaleti rahvamajas jõululaadal Rohelise Kooli tegemiste toetuseks jõululoteriiga, millega koguti raha kevadel taimede kasvamiseks, et suurendada kooli ümbrise taimerikkust

17.-19.12 7. klass uuris koolimajas kasvavaid toataimi, määrasid nende liike ja otsisid infot lillede looduslikest kasvukohtadest ja kasvutingimustest. Suurendasid oma teadmisi taimede mitmekesisusest ja tähtsusest. Tööõpetuse tundides valmistati toataimede nimede jaoks sildid, mis paiguti lillepottidesse. 

Prügi sorteerimine - 14.- 17. jaanuarini koguti koolimajas tekkinud prügi- jäätmed. Seda õpilased kaalusid ja sorteerisid. Oli tekkinud  klassiruumidest 308 g pakendeid, 560 g olmeprügi, 127 g biojäätmeid, 181 g paberit. Sellele lisaks oli kooliköögis toodetud 51 kg biojäätmeid ja suur kastitäis pakendeid. Otsustati, et veebruarist alates hakkame oma prügi sorteerima ja paigutame koolimajja erinevad prügikastid.

Lindude talvine toitmine- 4.- 8.klassi õpilased, kelle kodudes toidetakse talvel linde, alustasid küsimuslehe täitmist talviste lindude kohta. Õpilased peavad kuuaja jooksul jälgima millised linnud külastavad toidulauda, tegema ka tähelepanekuid lindude omavahelisest käitumisest.

Nad õppisid täpseid reegleid lindude talvisest toitmisest ning jälgisid toidulaua külastajaid. Tegid vaatlusest kokkuvõtte, tutvustasid oma tööd ja näitasid ka pilte pindudest.

Linnukalender- 1.klassi õpilased valmistasid linnukalendri.

Lumest lumele - Kogu koolipere viibis värskes õhus, meisterdasid lumest kujusid, jälgisid talvist loodust, ilma ja säästsid samal ajal koolimaja energiat. See oli üks osa sooja kampsuni päeva tähistamisest.

Rohelise kooli seminar - Õp Pille Lumiste osales seminaril, kus käsitleti ,,Ohtlikud ained vees ja tarbekeemias. Projekti Suur Taimejaht küsitluse tulemused"

Vee kasutamine 5.klassi õpilased peavad jälgima (28.01- 15.02) enda vee tarbimist ja tegema sellest kokkuvõte, leides võimalusi kuidas vett säästa.

5.klass tegeles süvendatult teemaga ,,Vesi". Nad sooritasid erinevaid katseid antud teemal. Viisid läbi väikese uurimustöö- minu veetarbimine nädala jooksul, tegid sellest kokkuvõtte, tutvustasid kaasõpilastele. koos leiti võimalusi vee säästlikumaks kasutamiseks, paaristööna koostasid õpilased vee säästmise reeglid, mis riputati klassi seinale.

Taaskasutuse näitus Prügi ja jäätme teemade jätkuna valmis taaskasutuse näitus. 18.- 27. jaanuarini õpilased koos vanematega meisterdasid kodudes vanadest asjadest ,,uusi". 28. jaanuaril saime üles panna vahvate ja leidlike asjadega näituse.

Talispordipäev Mõedakal 30.jaanuaril 4.-9.klass sõidavad Mõedakale, et veeta tore talvepäev talverõõme nautides, loodust jälgides, talvemärke uurides, koolimaja energiat säästes. Tavalisel päeval kulub koolimajas 1.6 m3 vett, siis sel päeval 0,8 m3. Selle päevaga tähistame sooja kampsuni päeva.

Talispordipäev Mõedakal 6.veebruaril 1.-3.klass sõidavad Mõedakale talverõõme nautima. Vaadeldes talvist loodust, hingates värsket õhku ja säästes koolimaja energiat- tähistame sooja kampsuni päeva.

Rohelise kooli koosolek 11. veebruari hommikul saab taas kokku Rohelise Kooli töörühm, et arutada tehtut ja uusi tegemisi.

Vabariigi sünnipäeva kaunistuse meisterdamine 15. veebruaril meisterdasime vabariigi sünnipäevaks kaunistust akendele. Taaskasutasime CD plaate, mida õpilased ja õpetajad tõid kogumiskasti. Tegevusest võttis osa terve koolipere.

Ajalookonverents Jaanuari algusest kogusid 6.-9.klassi õpilased ajalooreferaadi jaoks infot tänapäeva pakendite : 6.klass paberi, 7.klass klaasi, 8.klass plasti, 9.klass keskkonnakaitse kohta. Valminud referaatidest  ja slaidiprogrammidest klassi parimad said võimaluse esitleda oma tööd ajalookonverentsil 22. veebruaril. Konverentsi erinavate teemade vahel oli kooliperel võimalik vaadata jäätmete sorteerimise kohta videoid keskkonnahariduse kodulehelt.

Keskkonnahariduse loengud 26 Veebruar 2019 toetamaks Rohelise Kooli teemasid.

2.tund 1.-5. klassile loeng ,,Kuidas aidata abivajavat lindu" 

3.tund 6.-9. klassile loeng ,,Looduskaitse Eestis" 

4.tund 1.-2. klassile praktiline tund

5.tund 3.-5. klassile praktiline tund 

Tervislik toit ja energia säästmine Märtsikuu on tervisliku toidu ja energia säästmise kuu. 4.-9.klass tegelevad projektiga ,,Toitained meie toidus". Kogu koolipere püüab säästa elektrit, soojust, et hoida energiat kokku.

Kevade algus 20.03 Täna  kutsus 4.-5.klass kogu kooliperet otsima kevade algust. Eelmisel reedel sai iga klass ülesandeks üks linnulaul etendada 20. märtsi üritusel. Kogunemisel anti igale klassile ülesanded, mida tuli täita õues, karges, päikselises ja värskes õhus. Tuli otsida kevade märke, uurida puid ja põõsaid ning need sildistada. Pärast 15- minutilist õuesolekut saime kokku saalis, et vaadata üksteise linnulaulude etteasteid, Päikesekiirele tuli teha kokkuvõte õues veedetud ajast, millest sai kooliseinale kena kevadpäike.

21. märtsist saab osaleda teadmiste proovilepanekus- puuokste tundmisega. Välja kuulutati fotojaht kevademärkide leidmiseks. Fotod tuleb esitada 28.märtsiks.

Taimede kasvatamine 10 Aprill 2019 Rohelise kooli ühe suunana käsitleme teemat ,,Elurikkus". Seoses sellega kasvatame tänavu õuealale lilli ja kel soovi sai kasvama panna tomatitaimi. Taimed on kenasti tärganud ja ootavad pikeerimist. Selle tarbeks kogusime märtsikuus 1,5- ja 2-liitriseid plastpudeleid. Plastpudelitest valmivad taimepotid. Tööõpetuse tundides said pudelid värvitud ja pooleks lõigatud. Nüüd järgneb nende kaunistamine vastavalt fantaasiale. Värvimiseks kasutati erinevaid seisma jäänud aerosoolvärve. Taimede pikeerimine toimub enne lihavõtteid, et need kaunistaksid koolimaja aknalaudu.

Energiasäästmise kuu kokkuvõte

Märtsikuu 2019 energiasäästmise kuulink opens on new page

RK tegevuskava sai lisatud ,,Rohelise kooli" lipu taotlusele.

Koristuspäev 30.aprillil toimus iga-aastane koristuspäev.  Koristame Laekvere läbivate põhiteede ääri, parki ja kruusaauku. Igal klassil on aastatega välja kujunenud oma objekt, mida puhastada prügist. Keskmiselt sai iga klass 2 100 l prügikotti, mis on võrreldes eelnevate aastatega tunduvalt vähem. Tegime ära!

Nurmenukujaht mais osalesime ,,Teeme ära" kampaania raames ,,Nurmenukujahis" 4.-9.klassiga. Õpilased pidid kooli ja kodu ümbrusest otsima nurmenuku kasvukohti. Selgus, et Laekvere koolimaja lähikonnas nurmenukke eriti ei kasva. 

Lääne-Virumaa värkstoa konverents 22. mail k.a Simunas. Meie kooli esindavad Elis, Gätliin ja Martin Lepp ettekandega ,,Rohelise koolist", Kristo ja Karl Martin kuulajatena. Õpilasi saadab õpetaja Pille. Üleval olevast lingist on leitav konverentsi veebiülekande aadress.

Rohelise kooli lipp - Meil on hea meel teatada, et Rohelise kooli hindamiskomisjon otsustas tunnustada meie keskkonnaalast tööd ülemaailmse ulatusega ökomärgisega „Roheline lipp“.

Meid oodatakse 5. juunil k.a Tallinnasse, Rahvusraamatukogu suures konverentsisaalis toimuvale Rohelise kooli programmi tunnustusüritusele, kus muuhulgas antakse Rohelised lipud pidulikult üle.

Aitäh kõigile, kes on sellele kaasa aidanud.

Avaldatud 25.09.2023. Viimati muudetud 25.09.2023.